- 14.10.2022
Američki proizvođač električnih automobila, Tesla, minulih je godina okrenuo industriju naglavačke lansiranjem čitave palete električnih vozila. Premda kompanija iz Palo Alta tek treba postati profitabilna kako bi opravdala ulaganja u ovaj koncept, čini s
Francusko japanska alijansa Renault Nissan među prvima je prihvatila novi trend i da stvar bude bolja - u tome je profitabilna. Uskoro ćemo na cesti moći vidjeti drugu generaciju Nissan Leafa, a Renault konstantno unapređuje svoje modele na struju. Tako je Zoe i posljednjoj izvedbi R90 dobio bateriju dvostruko većeg kapaciteta od 41 kWh koja mu sad osigurava prevaljivanje do 400 km s jednim punjenjem u teoriji, te oko 300 km u praksi.
Možda se to tako ne čini, ali ovo su impozantne brojke za jedan gradski električni automobil, posebice kad se uzme u obzir činjenica da su dimenzije i masa baterijskog paketa ostale iste.
Ipak, baš kao i vašem mobitelu, električnim automobilima smanjuje se izdržljivost baterije u zimskim uvjetima. Tako je naš testni primjerak s punom baterijom obećavao 230-ak km, te u prosjeku trošio 20-ak kWh energije za prevaljivanje stotinu kilometara. Ovo je i više nego dovoljno energije za svakodnevne gradske potrebe pa je čak i uz najtežu nogu na papučici gasa, te s popriličnom količinom vremena provedenom za upravljačem, potkraj dana ostajala trećina struje u ?rezervoaru. Doduše, grijanje automobila poprilično troši energiju, što nam je u ovim zimskim mjesecima vrlo brzo postalo jasno.
Samo punjenje izvodi se poprilično jednostavno, te u prosjeku traje oko 3 sata na javnim punionicama ako ste pri kraju s energijom. Do 80 posto kapaciteta stiže se puno brže. Za 90-ak minuta. Punite li automobil kod kuće i preko noći uštede mogu biti poprilične, pa će tako cijena prevaljivanja stotinu kilometara iznositi oko 6 kn. Najštedljiviji dizelaš istu udaljenost neće uspjeti prevaliti ispod 40-ak kuna.
O troškovima održavanja ne treba ni govoriti. Elektromotor nema pokretnih dijelova pa ćete morati mijenjati tek filter klime jednom godišnje, akumulator od 12 V svake 3 godine ili pak kočionu i rashladnu tekućinu svakih 4 odnosno 5 godina, ili nakon što prevalite 120.000 odnosno 150.000 kilometara.
Veoma je lako naviknuti se na električni automobil, a oni također nude jedan oblik zabave za upravljačem koji nije standardan benzincima i dizelašima. Naime, gotovo nesvjesno ćete imati potrebu potrošiti manje energije pa ćete u skladu s tim voziti defenzivnije. Na ovakav režim vožnje ?tjera i neizmjerno tiha kabina. Osim naleta vjetra, zvuka guma i blagog zujanja elemenata prijenosa, unutrašnjost Zoea je praktički nečujna što djeluje začuđujuće smirujuće u gradskim vrevama.
To ne znači da Zoe ne može biti dinamičan. Varljiv je podatak da Renaultovom mališanu treba 13-ak sekundi s mjesta do 100 km/h jer će do 50 km/h stići za četiri sekunde. Trenutni i maksimalni okretni moment znači da su među ubrzanja impresivna pa se Zoe najbolje snalazi u gradu. Pri većim brzinama na otvorenoj cesti potrebno je strateški planirati pretjecanja kao u slabijim benzincima.
Automobil teži nemalih gotovo 1.500 kg, što se posebice osjeća u zavojima kada je blago sklon podupravljanju. Francuzi su ga opremili anemičnim upravljačem i mekim ovjesom, a s obzirom na nisko težište rezultat svega je automobil koji preko ležećih policajaca i neravnina prelazi olako kao da pripada u višestruko veću klasu vozila.
Ne možemo se požaliti ni na manjak prostora i udobnosti, kako sprijeda tako i straga, a čak je i prtljažnik veći nego što je to, primjerice, slučaj kod Clija.
Renault Zoe je šokantno impresivan automobil, posebice za ljude koji svakodnevno prevaljuju 200-injak kilometara. Put do potpune električne mobilnosti možda i jest još dug, no dovoljno je provesti malo vremena za upravljačem ovog automobila da biste uočili sve prednosti koje nudi. Budući da su u najavi i poticaji za električna i plug-in vozila, uopće ne sumnjamo da ćemo na našim cestama vidjeti sve više Zoea.
Proizvođač: Renault
Model: Zoe R90 Intens
Vrsta motora: električni sinhroni
Kapacitet baterije: 41 kWh
Snaga (kW/KS): 68/92
Okretni moment (Nm): 220 @ 250 - 2.500 o/min
Domet: 300 km CO2 (g/km): 0
Maksimalna brzina: 135 km/h
Dimenzije (D/Š/V u mm): 4.084/1.730/1.562
Cijena do registracije: 263.900 kuna (osnovni model 233.900 kn)
Izvor: tportal.hr